What is the concentration of 100 lbs. of solution occupying 25 m3 of volume?
What is the concentration of 100 lbs. of solution occupying 25 m3 of volume? Correct Answer 1.8 Kg/m3
Mass of solution = 100*0.453 = 45.3 kg, => Concentration of solution = 45.3/25 = 1.8 kg/m3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025