What is the concentration of a 22 grams of carbon dioxide occupying 0.5 m3 volume?
What is the concentration of a 22 grams of carbon dioxide occupying 0.5 m3 volume? Correct Answer 1 mole/m3
Moles of carbon dioxide = 22/44 = 0.5, => concentration = 0.5/0.5 = 1 mole/m3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025