What is the mass of a cone of radius 1 m and height 3 m having specific gravity 0.1? (Density of water = 1000 kg/m3)
What is the mass of a cone of radius 1 m and height 3 m having specific gravity 0.1? (Density of water = 1000 kg/m3) Correct Answer 314.16 kg
Volume of cone = (1/3) π12*3 = 3.1416 m3, density of cone = 0.1*1000 = 100 kg/m3, => mass of cone = 100*3.1416 = 314.16 kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025