A company generated revenue of Tk 125,000 in 2012 which was 12.5% o its gross revenue. In 2013, the gross revenue increased by Tk. 250,000. What is the percentage increase in the revenue in 2013?

A company generated revenue of Tk 125,000 in 2012 which was 12.5% o its gross revenue. In 2013, the gross revenue increased by Tk. 250,000. What is the percentage increase in the revenue in 2013? Correct Answer 25%

Generate revenue 12.5 হলে gross revenue 100 ∴ ,, ,, 125 ,, ,, ,, 100 + 12512.5 = 1000 ∴ Rate increase in the revenue in 2013 = 2501000×100 % = 25 %

Related Questions