A company generated revenue of Tk. 125,000 in 2012 which was 12.5% of its gross revenue. In 2013, the gross revenue increased by Tk. 250,000. What is the percentage increase in the revenue in 2013?

A company generated revenue of Tk. 125,000 in 2012 which was 12.5% of its gross revenue. In 2013, the gross revenue increased by Tk. 250,000. What is the percentage increase in the revenue in 2013? Correct Answer 25%

12% of gross rev = 125000 .125 × gross rev. = 125000 gross rev = 125000/.125 = 1000000 In 2013, gross rev = 1000000 + 250000 = 1250000 12.5% of 1250000 = 156250 % increase in rev. = ( 156250 - 1250000)/125000 ×100% = 25%

Related Questions