In a vapor compression refrigeration system, the coefficient of performance is observed as 10. If the enthalpy after compression is 1368.28 kJ/kg and after condensation is 598.58 kJ/kg. If the system works on 50% of the C.O.P., then what is the value of enthalpy after evaporation?

In a vapor compression refrigeration system, the coefficient of performance is observed as 10. If the enthalpy after compression is 1368.28 kJ/kg and after condensation is 598.58 kJ/kg. If the system works on 50% of the C.O.P., then what is the value of enthalpy after evaporation? Correct Answer 1240

Given data: Theoretical C.O.P. = 10 h2 = 1368.28 kJ/kg h4 = h3 = 598.58 kJ/kg Calculations: Actual C.O.P. = 50 * 10 / 100 = 5 As, C.O.P. = (h1 − h4) / (h2 − h1) 5 = (h1 − 598.58) / (1368.28 − h1) h1 = 1239.99 = 1240 kJ/kg.

Related Questions