If the condenser and evaporator temperatures are 320 K and 240 K respectively, then what is the value of the C.O.P.?
If the condenser and evaporator temperatures are 320 K and 240 K respectively, then what is the value of the C.O.P.? Correct Answer 3
GiveT1 = 240 K T2 = 320 K C.O.P. = T1 / (T2 − T1) = 240 / (320 − 240) = 240 / (80) = 3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025