Calculate the sample size (n) for a lot of 200. Take the sample size as 5% of lot size.
Calculate the sample size (n) for a lot of 200. Take the sample size as 5% of lot size. Correct Answer 10
Given, N = 200 Sample size (n) = 5% of lot size Using fixed percentage method, Sample size (n) = (5/100) × 200 = 10.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025