A roller conveyor has a velocity of 20 m / min. The spacing between the rollers is 15 m. Each tote pan in it can hold upto 10 parts. What will be the flow rate of this system?
A roller conveyor has a velocity of 20 m / min. The spacing between the rollers is 15 m. Each tote pan in it can hold upto 10 parts. What will be the flow rate of this system? Correct Answer 13.33
Given, Conveyor Velocity = 20 m / min Spacing between the rollers = 15 m Total number of parts = 10 To Find: Flow rate of the system SolutioFlow rate = ((Total No. of parts) * (conveyor velocity)) / (spacing between the rollers) = (20 * 10) / 15 = 13.33 parts / min.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025