Calculate the mean blade velocity of a Parson’s reaction turbine, if the steam leaves the nozzle with an absolute velocity of 320 m/s. Take the nozzle angle as 20° and the turbine works at maximum efficiency.

Calculate the mean blade velocity of a Parson’s reaction turbine, if the steam leaves the nozzle with an absolute velocity of 320 m/s. Take the nozzle angle as 20° and the turbine works at maximum efficiency. Correct Answer 301 m/s

Given, C1 = 320 m/s, α = 20° We know that, when a reaction turbine works at maximum efficiency Cbl/C1 = cos⁡α Cbl = cos⁡α*C1 = cos⁡20*320 = 300.7 m/s ≈ 301 m/s.

Related Questions

In a Parson's turbine stage, blade velocity is 320 m/s at the mean radius and rotor blade exit angle is 30°. For minimum kinetic energy of the steam leaving the stage, the steam velocity at the exit of the rotor will be