A boiler generates 600 kg of steam, consuming 40 kg of coal. Determine its evaporation capacity in kg of steam per hour if coal is fed to the furnace at the rate of 4 kg per hour.
A boiler generates 600 kg of steam, consuming 40 kg of coal. Determine its evaporation capacity in kg of steam per hour if coal is fed to the furnace at the rate of 4 kg per hour. Correct Answer 60 kg of steam/hour
Given, Mass of steam, ms = 600 kg Mass of coal, mf = 40 kg Coal feeding rate, R = 4 kg/hr Evaporation capacity =(ms/mf) * R = (600/40) * 4 me = 60 kg of steam/hour
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025