Calculate the lead angle of the worm gear for maximum efficiency if θ = 90° and the coefficient of friction is 0.05.

Calculate the lead angle of the worm gear for maximum efficiency if θ = 90° and the coefficient of friction is 0.05. Correct Answer 43.57°

µ = 0.05°; ø = tan-1(0.05) = 2.862°; θ = 90° For maximum efficiency, Ψ1 = (θ+ ø)/2 = 92.862/2 = 46.43° Ψ1 = 90° – λ1 = 46.43° λ1 = 90° – 46.43° = 43.57°.

Related Questions

What is worm lead in worm and worm gear?