Ammonia at 0°C, quality 60% is contained in a 200L tank. The tank and ammonia is now heated to a final pressure of 1 MPa. Determine the heat transfer for the process.

Ammonia at 0°C, quality 60% is contained in a 200L tank. The tank and ammonia is now heated to a final pressure of 1 MPa. Determine the heat transfer for the process. Correct Answer 720.75 kJ

Energy Eq: m(u2 – u1) = 1Q2 – 1W2 Process: Constant volume hence 1W2 = 0 State 1: two-phase state and v1 = 0.001566 + x1 × 0.28783 = 0.17426 m3/kg u1 = 179.69 + 0.6 × 1138.3 = 862.67 kJ/kg, m = V/v1 = 0.2/0.17426 = 1.148 kg State 2: P2 , v2 = v1 superheated vapor ⇒ T2 ≅ 100°C, u2 ≅ 1490.5 kJ/kg 1Q2 = m(u2 – u1) = 1.148(1490.5 – 862.67) = 720.75 kJ.

Related Questions