A 100L rigid tank contains nitrogen at 3 MPa, 900 K. The tank is then cooled to 100 K. What is the heat transfer for this process?
A 100L rigid tank contains nitrogen at 3 MPa, 900 K. The tank is then cooled to 100 K. What is the heat transfer for this process? Correct Answer −690.7 kJ
V = constant hence work = 0 ; Energy Eq: m(u2 – u1) = 1Q2 – 1W2 State 1: v1 = 0.0900 m3/kg => m = V/v1 = 1.111 kg, u1 = 691.7 kJ/kg State 2: 100 K, v2 = v1 = V/m interpolating for v (between 200kPa and 400kPa) we get P2 = 200 + 200 (0.09 – 0.1425)/(0.0681 – 0.1425) = 341 kPa u2 = 71.7 + (69.3 – 71.7)(0.09 – 0.1425)/(0.0681 – 0.1425) = 70.0 kJ/kg, 1Q2 = m(u2 – u1) = 1.111 (70.0 – 691.7) = −690.7 kJ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025