A wooden bucket(2 kg) with 10 kg hot liquid water, both at 85°C, is lowered down to 400 m into a mineshaft. What is the availability of water and bucket with respect to the surface with ambient temperature of 20°C?
A wooden bucket(2 kg) with 10 kg hot liquid water, both at 85°C, is lowered down to 400 m into a mineshaft. What is the availability of water and bucket with respect to the surface with ambient temperature of 20°C? Correct Answer 232.2 kJ
φ1 – φ0 = m(wood) + m(H2O) + m(tot)g(z1- z0) = 2 + 12 × 9.807 × (-400) /1000 = 15.85 + 263.38 – 47.07 = 232.2 kJ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025