A 250 L rigid tank contains methane at 500 K, 1500 kPa. It is now cooled down to 300 K. Find the heat transfer using ideal gas.
A 250 L rigid tank contains methane at 500 K, 1500 kPa. It is now cooled down to 300 K. Find the heat transfer using ideal gas. Correct Answer –502.4 kJ
Assume ideal gas, P2 = P1 × (Τ2 / Τ1) = 1500 × 300 / 500 = 900 kPa m = P1V/RT1 = 1500 × 0.250.5183 × 500 = 1.447 kg u2 – u1 = Cv(T2–T1) = 1.736(300–500)= –347.2 kJ/kg 1Q2 = m(u2 – u1) = 1.447(-347.2) = –502.4 kJ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025