The force needed to compress a non-linear spring is given by F = 200x + 30x^2, where F is force in Newton and x is displacement of the spring in meter. Determine the work needed to compress the spring a distance of 0.6 m.

The force needed to compress a non-linear spring is given by F = 200x + 30x^2, where F is force in Newton and x is displacement of the spring in meter. Determine the work needed to compress the spring a distance of 0.6 m. Correct Answer 38.16 J

Work needed to compress the spring (W) = ∫Fdx = ∫(200x + 30x^2)dx = 100x^2 + 10x^3 = 100*0.6^2 + 10*0.6^3 = 38.16 J.

Related Questions