10 kg of water in a piston-cylinder exists as saturated liquid/vapour at 100 kPa, with a quality of 50%. It is now heated till the volume triples. The mass of the piston is such that a cylinder pressure of 200kPa will float it. Find the work given out by the water.

10 kg of water in a piston-cylinder exists as saturated liquid/vapour at 100 kPa, with a quality of 50%. It is now heated till the volume triples. The mass of the piston is such that a cylinder pressure of 200kPa will float it. Find the work given out by the water. Correct Answer 3390 kJ

Process: v = constant until P = P(lift) then P is constant. State 1: v1 = vf + x vfg = 0.001043 + 0.5 × 1.69296 = 0.8475 m3/kg State 2: v2, P2 ≤ P(lift) => v2 = 3 × 0.8475 = 2.5425 m3/kg; T2 = 829°C ; V2 = m*v2 = 25.425 m3 Work = ∫ P dV = P(lift)×(V2 – V1) = 200 kPa × 10 kg × (2.5425 – 0.8475) m3/kg = 3390 kJ.

Related Questions