A piston/cylinder contains carbon dioxide at 300 kPa, 100°C with a volume of 0.2 m^3. Weights are added at such a rate that the gas compresses according to the relation PV^1.2 = constant to a final temperature of 200°C. Determine the work done during the process.
A piston/cylinder contains carbon dioxide at 300 kPa, 100°C with a volume of 0.2 m^3. Weights are added at such a rate that the gas compresses according to the relation PV^1.2 = constant to a final temperature of 200°C. Determine the work done during the process. Correct Answer -80.4 kJ
For the Polytropic process PV^n = constant 1W2 = ∫PdV = (P2V2 – P1V1)/(1 – n ) Assuming ideal gas, PV = mRT But mR = P1V1/T1 = 300 × 0.2/373.15 = 0.1608 kJ/K 1W2 = 0.1608(473.15 – 373.15)/(1 – 1.2) = -80.4 kJ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025