A piston-cylinder contains carbon dioxide at 2MPa with V=50 L. The device has a mass of 4 kg. Everything is initially at 200°C. By heat transfer the whole system cools to 25°C, at which point the gas pressure is 1.5 MPa. Find the work done.
A piston-cylinder contains carbon dioxide at 2MPa with V=50 L. The device has a mass of 4 kg. Everything is initially at 200°C. By heat transfer the whole system cools to 25°C, at which point the gas pressure is 1.5 MPa. Find the work done. Correct Answer -14.0 kJ
CO2: m = P1V1/RT1 = 2000 × 0.05/(0.18892 × 473.2) = 1.1186 kg V2 = V1(P1/P2)(T2/T1) = 0.05(2/1.5)(298.2/473.2) = 0.042 m^3 Work = ⌠PdV = (P1 + P2)(V2 – V1)/2 = (2000 + 1500)(0.042 – 0.050)/2 = -14.0 kJ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025