A small light bulb (25 W) inside a refrigerator is kept on and 50 W of energy from the outside seeps into the refrigerated space. How much of temperature difference to the ambient(at 20°C) must the refrigerator have in its heat exchanger having an area of 1 m2 and heat transfer coefficient of 15 W/Km2 to reject the leak of energy.
A small light bulb (25 W) inside a refrigerator is kept on and 50 W of energy from the outside seeps into the refrigerated space. How much of temperature difference to the ambient(at 20°C) must the refrigerator have in its heat exchanger having an area of 1 m2 and heat transfer coefficient of 15 W/Km2 to reject the leak of energy. Correct Answer 5°C
Total energy that goes out = 50+25 = 75 W 75 = hA∆T = 15 × 1 × ∆T hence ∆T = 5°C.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025