A torque of 650 Nm rotates a shaft of radius 0.125 m with ω = 50 rad/s. What is the transmitted power?
A torque of 650 Nm rotates a shaft of radius 0.125 m with ω = 50 rad/s. What is the transmitted power? Correct Answer 32.5 kW
V = ωr = 50 × 0.125 = 6.25 m/s Power = Tω = 650 × 50 Nm/s = 32 500 W = 32.5 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025