A battery is well insulated while being charged by 12.3 V at a current of 6 A. Take the battery as a control mass and find the instantaneous rate of work.
A battery is well insulated while being charged by 12.3 V at a current of 6 A. Take the battery as a control mass and find the instantaneous rate of work. Correct Answer 73.8 W
Battery thermally insulated ⇒ Q = 0 For constant voltage E and current i, Power = E i = 12.3 × 6 = 73.8 W.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025