An escalator raises a 100 kg bucket of sand 10 m in a minute. Determine the rate of work done during the process.
An escalator raises a 100 kg bucket of sand 10 m in a minute. Determine the rate of work done during the process. Correct Answer 163 W
The work is force with a displacement and force is F = mg, which is constant W = ∫ F dx = F ∫ dx = F ∆x = 100 kg × 9.80665 m/s2 × 10 m = 9807 J The rate of work is work per unit time = W/∆t = 9807 J / 60 s = 163 W.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025