A piston of mass 2 kg is lowered by 0.5 m. Find the work involved in the process.
A piston of mass 2 kg is lowered by 0.5 m. Find the work involved in the process. Correct Answer 9.805 J
F = ma = 2 kg × 9.80665 m/s2 = 19.61 N W = ∫ F dx = F ∫ dx = F ∆x = 19.61 N × 0.5 m = 9.805 J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025