A block whose mass is 650 gm is fastened to aspring constant K equals 65 N/m whose other end is fixed. The block is pulled a distance x = 11 cm from its equilibrium position at x = 0 on a smooth surface, and released from rest at t = 0. The maximum speed ‘S’ of the oscillating block is
A block whose mass is 650 gm is fastened to aspring constant K equals 65 N/m whose other end is fixed. The block is pulled a distance x = 11 cm from its equilibrium position at x = 0 on a smooth surface, and released from rest at t = 0. The maximum speed ‘S’ of the oscillating block is Correct Answer 1.1 m/sec
Maximum speed of the spring will be at x = 0, when total spring energy will be converted into kinematic energy of mass. 1/2 kx2 = 1/2 mv2 1/2 x 65 x(0.11)2 = 1/2 x (0.650)V2 V = 1.1 m/sec.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025