In a lifting machine, the effort required to lift loads of 200N and 300N were 50N and 60N respectively. If the velocity ratio of the machine is 20 determine efficiency to load of 200 N.

In a lifting machine, the effort required to lift loads of 200N and 300N were 50N and 60N respectively. If the velocity ratio of the machine is 20 determine efficiency to load of 200 N. Correct Answer 20 %

When W = 200 N, P = 50 N M.A. = W/P = 200/50 = 4 V.R. = 20 Efficiency at this load ȵ = M.A./V.R. x 100 = 4/20 x 100 = 20 %.

Related Questions