In a system two masses are used to balance the unbalanced forces. Find the mass of the balancing mass which has to be situated at a distance of 20cm, if the disturbing mass is of 100 Kg having radius of rotation of 0.1m. One of the balancing mass is 30 Kg with RoR of 10cm.

In a system two masses are used to balance the unbalanced forces. Find the mass of the balancing mass which has to be situated at a distance of 20cm, if the disturbing mass is of 100 Kg having radius of rotation of 0.1m. One of the balancing mass is 30 Kg with RoR of 10cm. Correct Answer 35

For a balanced system m.r = m1r + m2r2 100×0.1 = 30×0.1 + m2x0.2 10=3 + 0.2m m2=35 Kg.

Related Questions