For a porter governor, the following data is given: Mass of each ball = 5kg Mass on the sleeve = 20Kg Length of each arm = 20cm Ball path at life = 12 cm Path at maximum speed = 16 cm, If there is a friction at the sleeve of 10 N, find the coefficient of insensitiveness.

For a porter governor, the following data is given: Mass of each ball = 5kg Mass on the sleeve = 20Kg Length of each arm = 20cm Ball path at life = 12 cm Path at maximum speed = 16 cm, If there is a friction at the sleeve of 10 N, find the coefficient of insensitiveness. Correct Answer 4%

We know that coefficient of insensitiveness is given by F/(m+M)g = 10/(5 + 20)9.81 = 4%.

Related Questions