From the data given: Dimensions of spring = 6mm wide, 0.12 mm thick and length = 48 mm mass attached to each leaf at centre = 25g Distance between spindle axis and C.O.M when the governor is at rest = 8mm Sleeve lift = 0.6mm E= 200 GN/mm2 Find the speed of the turntable in rpm if ratio of the governor speed to the turntable speed is 10.

From the data given: Dimensions of spring = 6mm wide, 0.12 mm thick and length = 48 mm mass attached to each leaf at centre = 25g Distance between spindle axis and C.O.M when the governor is at rest = 8mm Sleeve lift = 0.6mm E= 200 GN/mm2 Find the speed of the turntable in rpm if ratio of the governor speed to the turntable speed is 10. Correct Answer 57.5

I = bt3/12 = 0.864×10-15 (m2)2 δ = 0.003464 m = Fl3/192EI ω=60.22 rad/s N=575 rpm N1= N/10 = 57.5 rpm.

Related Questions