If the mean speed is 3/4th of the maximum speed, the coefficient of steadiness is ______

If the mean speed is 3/4th of the maximum speed, the coefficient of steadiness is ______ Correct Answer 3/2

Let N be the mean speed and N1 and N2 be the maximum and minimum speed respectively, given N=3N1/4 , N1 = 4N/3 also N = (N1+N2)/2 N = 2N/3 + N2/2 : N2 = 2N/3 maximum fluctuation = N1– N2 = 4N/3 – 2N/3 = 2N/3 mean speed = N therefore coefficient of steadiness = N/(2N/3) = 3/2.

Related Questions