A horizontal heated plate at 200 degree Celsius and facing upwards has been placed in still air at 20 degree Celsius. If the plate measures 1.25 m by 1 m, make calculations for the heat loss by natural convection. The convective film coefficient for free convection is given by the following empirical relation h = 0.32 (α) 0.25 W/m2 K Where α is the mean film temperature in degrees kelvin

A horizontal heated plate at 200 degree Celsius and facing upwards has been placed in still air at 20 degree Celsius. If the plate measures 1.25 m by 1 m, make calculations for the heat loss by natural convection. The convective film coefficient for free convection is given by the following empirical relation h = 0.32 (α) 0.25 W/m2 K Where α is the mean film temperature in degrees kelvin Correct Answer 6006 W

α = 273 + 200 + 20/2 = 383 degree Celsius. Therefore, rate of heat loss = h A d t = 3006 W.

Related Questions