The monochromatic emissivity € of a diffuse surface at 1600 K varies with wavelength in the following manner € = 0.4 for 0 < λ < 2 = 0.8 for 2 < λ < 5 Determine the total emissivity

The monochromatic emissivity € of a diffuse surface at 1600 K varies with wavelength in the following manner € = 0.4 for 0 < λ < 2 = 0.8 for 2 < λ < 5 Determine the total emissivity Correct Answer 0.5578

Total emissivity = 0.4 (-0.3181 – 0.0000) + 0.8 (0.8563 – 0.3118) = 0.5578.

Related Questions

In which of the enzyme reactors, the enzyme is held within membrane tubes allowing the substrates to diffuse in and the products to diffuse out?
It is said that light needs to be monochromatic for interference to take place, what does it mean for light to be monochromatic?