An 8 cm diameter orange, approximately spherical in shape, undergoes ripening process and generates 18000 k J/m3 hr of energy. If external surface of the orange is at 6.5 degree Celsius, find out the temperature at the center of the orange. Take thermal conductivity = 0.8 k J/ m hr degree for the orange material
An 8 cm diameter orange, approximately spherical in shape, undergoes ripening process and generates 18000 k J/m3 hr of energy. If external surface of the orange is at 6.5 degree Celsius, find out the temperature at the center of the orange. Take thermal conductivity = 0.8 k J/ m hr degree for the orange material Correct Answer 12.5 degree Celsius
q g = 5000 W/m3, k = 0.222 W/m K and t = t W + q g R 2/6K = 12.5 degree Celsius.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025