A concrete column used in bridge construction is cylindrical in shape with a diameter of 1 meter. The column is completely poured in a short interval of time and the hydration of concrete results in the equivalent of a uniform source strength of 0.7 W/kg. Determine the temperature at the center of the cylinder at a time when the outside surface temperature is 75 degree Celsius. The column is sufficiently long so that temperature variation along its length may be neglected. For concrete Average thermal conductivity = 0.95 W/m K Average density = 2300 kg/m3
A concrete column used in bridge construction is cylindrical in shape with a diameter of 1 meter. The column is completely poured in a short interval of time and the hydration of concrete results in the equivalent of a uniform source strength of 0.7 W/kg. Determine the temperature at the center of the cylinder at a time when the outside surface temperature is 75 degree Celsius. The column is sufficiently long so that temperature variation along its length may be neglected. For concrete Average thermal conductivity = 0.95 W/m K Average density = 2300 kg/m3 Correct Answer 180.92 degree Celsius
t max = t w + q g R2/4k. We get, q g = 0.7 W/kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025