Find the heat flow rate through the composite wall as shown in figure. Assume one dimensional flow and take k 1 = 150 W/m degree k 2 = 30 W/m degree k 3 = 65 W/m degree k 4 = 50 W/m degree AB = 3 cm, BC = 8 cm and CD = 5 cm. The distance between middle horizontal line from the top is 3 cm and from the bottom is 7 cm

Find the heat flow rate through the composite wall as shown in figure. Assume one dimensional flow and take k 1 = 150 W/m degree k 2 = 30 W/m degree k 3 = 65 W/m degree k 4 = 50 W/m degree AB = 3 cm, BC = 8 cm and CD = 5 cm. The distance between middle horizontal line from the top is 3 cm and from the bottom is 7 cm Correct Answer 1273.88 W

Q = d t/ R T. R T = R 1 + R e q + R 2 = 0.02 + 0.01469 + 0.1 = 0.2669 degree/W.

Related Questions