A machine vice whose length of the handle is 150mm and the coefficient of friction for thread and collar are 0.15 and 0.17 respectively has a force applied at handle of 125N. Also the outer and inner diameters of collar are 55mm and 45mm respectively. Find the clamping force W if nominal diameter=22mm and pitch=5mm.

A machine vice whose length of the handle is 150mm and the coefficient of friction for thread and collar are 0.15 and 0.17 respectively has a force applied at handle of 125N. Also the outer and inner diameters of collar are 55mm and 45mm respectively. Find the clamping force W if nominal diameter=22mm and pitch=5mm. Correct Answer 2868.73N

Net torque=M₁+M₂ or 125 x 150=2.286W + 4.25W or W=2868.73N.

Related Questions