A concrete beam is post tensioned by a cable carrying an initial stress of 1000n/mm2, the slip at the jacking end was end was observed to be 5mm; modulus of elasticity of steel is 210kn/mm2. Estimate the percentage loss of stress due to anchorage if length of beam is 30m?

A concrete beam is post tensioned by a cable carrying an initial stress of 1000n/mm2, the slip at the jacking end was end was observed to be 5mm; modulus of elasticity of steel is 210kn/mm2. Estimate the percentage loss of stress due to anchorage if length of beam is 30m? Correct Answer 3.5%

Loss of stress due to anchorage slip = (EsΔ/l), For a 30m long beam, loss of stress = (210×103×5)/(30×1000) = 35n/mm2, Loss of stress = 35/1000×100 = 3.5%.

Related Questions