A rectangular concrete beam of cross section 100mm wide and 400mm deep is prestressed by a straight cable of span 6m, imposed load is 3.14kn/m, area is 36×103mm2(Z=18×105mm3). Calculate working moment assuming the self weight of concrete as 24kn/m3?
A rectangular concrete beam of cross section 100mm wide and 400mm deep is prestressed by a straight cable of span 6m, imposed load is 3.14kn/m, area is 36×103mm2(Z=18×105mm3). Calculate working moment assuming the self weight of concrete as 24kn/m3? Correct Answer 10.25
Z = 18×105mm3, A = 36×103mm2, G = (0.1×0.4×24) = 0.96kn/m Total load W = (g+q) = (0.96+3.14) = 4.1kn/m, Maximum working moment = (0.125×4×62) = 18.45knm (M/Z) = (18.45×106/18×105) = 10.25n/mm2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025