Calculate the amount of sand required for the following data. Flow: 200 m3/h Velocity of dual media filter: 15m/h Height: 0.4 m

Calculate the amount of sand required for the following data. Flow: 200 m3/h Velocity of dual media filter: 15m/h Height: 0.4 m Correct Answer 9237 Kg

First the diameter is calculated by finding the area. Area= 200/15. Diameter= square root (1.27 × 13.33) = 4.11. Amount of sand equals πd2/4. This equals 0.785 x 4.11 x 4.11 x 0.4 x 1750 = 9237 Kg.

Related Questions