A student reports the volumetric efficiency of a Kaplan turbine to be 95%. If he measures the volume flow rate through the turbine is 40 m3/s. What is the flow rate of water over the runner blades (in m3/s)?

A student reports the volumetric efficiency of a Kaplan turbine to be 95%. If he measures the volume flow rate through the turbine is 40 m3/s. What is the flow rate of water over the runner blades (in m3/s)? Correct Answer 38

The definition of volumetric efficiency in a Kaplan turbine states that it is the ratio between the total volume of water flowing over the runner blades to the volume of water entering the turbine. Hence, if Q = 40 m3/s, the volume of water over runner blades = 0.95*40 = 38 m3/s.

Related Questions