Calculate the elongation of the cable due to load, if a steel cable of 2 cm diameter is used to lift a load of 500 π kg. Given that and the length of cable is 10 m and E = 2×106 kg/cm2.

Calculate the elongation of the cable due to load, if a steel cable of 2 cm diameter is used to lift a load of 500 π kg. Given that and the length of cable is 10 m and E = 2×106 kg/cm2. Correct Answer 0.25 cm

Change in length = Pl/AE = (500π)×(1000) / π × 2 × 106 Change in length = 0.25 cm.

Related Questions