The weight of particulates collected by equipment is 246 g, and the total amount of particulates entering it is 650 g. What is the gravimetric efficiency of the equipment?
The weight of particulates collected by equipment is 246 g, and the total amount of particulates entering it is 650 g. What is the gravimetric efficiency of the equipment? Correct Answer 38%
Given, Gravimetric efficiency, ηT = x Total weight entering equipment = 650 g Weight of material collected = 246 g We know that, ηT = (Weight of the material collected) / (Total weight entering equipment) * 100 x = (246 / 650) * 100 x = 0.378 * 100 = 37.8% = 38%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025