Find the value of the multiplier constant if the length of the arm is given as 45.78 m and diameter as 2.54 m.

Find the value of the multiplier constant if the length of the arm is given as 45.78 m and diameter as 2.54 m. Correct Answer 364.86 sq. m

The value of multiplier constant can be given as M = L * circumference Circumference = π * D = π *2.54 = 7.97 m. On substitution, we get M = 45.78 * 7.97 = 364.86 sq. m.

Related Questions