An offset is measured with an accuracy of 1 in 40. If the scale of plotting is 1 cm = 20 m, find the limiting length of the offset so that the displacement of the point on the paper from both sources of error may not exceed 0.25 mm?
An offset is measured with an accuracy of 1 in 40. If the scale of plotting is 1 cm = 20 m, find the limiting length of the offset so that the displacement of the point on the paper from both sources of error may not exceed 0.25 mm? Correct Answer 14.14 m
The total displacement of the paper = √2 l /rs. From this we can simply for l = (0.025/√2)*40*20 = 14.14 m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025