A train passes city X at 8.25 am and city Y at 11.05 am. The distance between cities X and Y is 320 miles. What is the average speed, in miles per hour, of the train?

A train passes city X at 8.25 am and city Y at 11.05 am. The distance between cities X and Y is 320 miles. What is the average speed, in miles per hour, of the train? Correct Answer 120

Here,  8:25 am to 11:05 am = 2 hr 40 min = 160 min = 160/60 hr = 8/3 hr Speed = distance / time = 320 / (8/3) =  120 mph

Related Questions