The driver notices a red traffic signal towards the front. The vehicle moves 11m before he can observe and apply brakes on the vehicle. At what speed the vehicle was moving?
The driver notices a red traffic signal towards the front. The vehicle moves 11m before he can observe and apply brakes on the vehicle. At what speed the vehicle was moving? Correct Answer 40 kmph
d = 0.278 S.t here, d = reaction distance S = initial speed of vehicle, kmph t = reaction time, s = 1 seconds for reaction on a traffic signal d = 0.278 X S X 1 11 = 0.278 X S X 1 S = 11/0.278 = 39.5 kmph = 40 kmph (approx.)
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025