400 cumecs of water are being released from dam storage to meet the downstream demand through the turbines of the connected hydro plant. The effective head of water acting on the turbines is 50 m. The efficiency of the hydro plant is 0.8. The electrical power generated from this plant is __________________
400 cumecs of water are being released from dam storage to meet the downstream demand through the turbines of the connected hydro plant. The effective head of water acting on the turbines is 50 m. The efficiency of the hydro plant is 0.8. The electrical power generated from this plant is __________________ Correct Answer 156.8 MW
Using 80% efficiency, Electrical energy = 7.84 QH where H is the design head in meters and Q is the design discharge in cumecs. Electrical energy = 7.84 x 400 x 50 = 1, 56,800 kW = 156.80 MW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025