A canal drop is 6 meters and discharges available through the turbine is 50 cumec. Find the electrical energy available.
A canal drop is 6 meters and discharges available through the turbine is 50 cumec. Find the electrical energy available. Correct Answer 2352 KW
The electrical energy (in kW) = 7.84 Q H (using 80% efficiency) where H is the design head in meters and Q is the design discharge in cumecs. Electrical energy = 7.84 x 50 x 6 = 2352 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025