If the peak load on a power plant having a capacity of 100 MW is 70 MW during a given week and the energy produced is 58, 80,000 kWh, the capacity factor for the plant for the week will be ___________________
If the peak load on a power plant having a capacity of 100 MW is 70 MW during a given week and the energy produced is 58, 80,000 kWh, the capacity factor for the plant for the week will be ___________________ Correct Answer 35%
Capacity factor = Average load/ Plant capacity Average load = Energy produced / Time (in hours) = 58,80,000 / 7 x 24 = 35000 kW C.F = 35 MW / 100 MW = 0.35 (or 35%).
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025